7
اردیبهشت

ام دی اف فوق برجسته چیست؟

 

 

ام دی اف فوق برجسته چیست؟

 

ممکن است شما هم این روزها، هنگامی که در بازار چوب و ام دی اف از انواع مدل ها و طرح های ام دی اف بازدید می کنید، اسامی مختلفی از ام دی اف را شنیده باشید، مانند ام دی اف خام، ام دی اف ملامینه، ام دی اف هایگلاس و ام دی اف فوق برجسته. امروز همراه با افرنگ چوب میخواهیم یکی از پرطرفدار‌ترین و مرغوبترین این دسته را همراه با هم بررسی کنیم، اما نخست نگاهی به تعریف خود ام دی اف می اندازیم تا با این نوع متریال آشنا شده و سپس انواع دیگر آن را بشناسیم.

ام دی اف چیست؟

ام دی اف (MDF) واژه اختصاری ((تخته فیبر با چگالی متوسط)) است که ترجمه شده Medium Density Fibreboard می باشد. ام دی اف یک نوع فرآورده حاصل از چوب است که با ترکیب خرده چوب های نرم و سخت به همراه موم و رزین، خمیر آن درست می شود و سپس در زیر فشار بالا و به کمک گرما، پرس شده و تخته فیبر حاصل می شود.

پس از آن که ورق ام دی اف آماده شد، می توان از آن به همین شکل استفاده کرد. اما به منظور زیبایی بیش تر و افزودن ویژگی به آن، ورق ام دی اف را روکش می کنند. تفاوت ام دی اف ملامینه، ام دی اف هایگلاس و ام دی اف فوق برجسته در نوع روکش آن هاست که باعث ایجاد تفاوت در زیبایی، کاربرد و قیمت می شود.

ام دی اف فوق برجسته

دسته ای از ام دی اف های موجود در بازار با نام ام دی اف های فوق برجسته شناخته می شوند. روکش این دسته از mdf ها با طرح هایی برجسته پوشانده شده است، مانند طرح بتن، بافت رگه چوب، طرح فلز و طرح کتان. وجود برآمدگی و فرورفتگی های هماهنگ و چشم نواز بر روی این سبک mdf تمایز از سایر مدل های mdf  شده است.

کاربرد ام دی اف فوق برجسته

این سبک از ام دی اف در آشپزخانه، دکوراسیون پذیرایی، اتاق خواب، دفتر کار و … استفاده می شود. با توجه به شبیه بودن mdfهای فوق برجسته به طرح های طبیعی و با الهام گرفتن از طبیعت در فرآیند تولیدشان، می توانند جایگزین خوبی برای هر نوع متریالی باشند و همان حس را به کاربر و بیننده منتقل کنند. علاوه بر این موارد، با هزینه ای مناسب، حمل و نصب آسان قابل جایگزین با  mdf هستند.
همچنین می توان به منظور خلق یک ترکیب رنگ زیبا و چشمگیر، از ورق های تک رنگ ساده در کنار ورق های طرحدار استفاده کرد.

استفاده از چوب و ام دی اف در دکوراسیون از گذشته تا به امروز، همواره طرفداران بسیاری داشته است. این نوع متریال در هر دوره در قالب طرح و نقش های مختلفی به کار گرفته شده است. افرنگ چوب همواره در تلاش بوده است تا بتواند با در نظر گرفتن سلیقه های مختلف مشتریان، متریال با کیفیت و درعین حال زیبا را در اختیار آن ها بگذارد.