کابینت آشپزخانه
28
اردیبهشت

برنده رقابت بین MDF و چوب برای درهای کابینت آشپزخانه کیست؟ (بخش اول)

هنگامی که رقابت بین چوب خام وMDF  شکل می‌گیرد، تصور رایج جامعه بر این است که چوب برتری دارد و برنده می‌شود. چوب به عنوان یک ماده مستحکم و قوی به نظر می آید، در حالی که گمان می‌شود ام دی اف یک جایگزین ارزان قیمت و ضعیف تر برای چوب است. حقیقت این است که هم چوب و هم MDF ، هر دو به عنوان متریالی برای کابینت آشپزخانه نقاط مثبت و منفی دارند. با وجود اینکه تفکر عموم جامعه بر این است که چوب نسبت به MDF مقاوم‌تر و بهتر است، اما در موارد زیادی MDF یک متریال بهتر می‌باشد.

دانستن تفاوت بین ام دی اف و چوب برای مالکان خانه و افرادی که قصد ساخت و بازسازی خانه‌شان را دارند، یک امر ضروری است. امروز درافرنگ چوب می‌خواهیم این دو متریال را بررسی کرده و هر دو جنبه  مثبت و منفی آن‌ها را بیان کنیم تا بتوانیم بهترین استفاده از هر کدام را اجرا کنیم.

چوب خام

چندین سال است که متریال اولیه برای ساخت و آماده‌سازی مبلمان، چوب خام بوده است یا به بیانی دقیق‌تر الوار طبیعی چوب. در طرف دیگر، چوب مهندسی شده به نوعی دیگر از متریال بر پایه چوب مانند MDF اطلاق می‌شود. چوب خام فقط از چوب طبیعی درختان تهیه می‌شود، این در حالی است که MDF از ترکیب چوب، چسب، رزین، فیبر و روکش تهیه می‌شود.

مزایای استفاده از چوب برای کابینت آشپزخانه

کابینت چوبی آشپزخانه

 • استحکام و دوام
  چوب خام بسیار قوی و مستحکم است. اگر می‌خواهید وسیله ای بخرید که برایتان مدت زمان زیادی کار کند، مبلمان تماما چوب، گزینه‌ای منطقی می‌باشد. استحکام چوب خام به قدری بالاست که از آن برای ساخت پل‌های چوبی و حتی ساختمان استفاده شده است. البته باید این نکته را مد نظر داشت که انواع متفاوتی از چوب، مقاومت مختلفی دارند. برای مثال مقاومت چوب درخت بلوط بیش‌تر از چوب درخت سدر است.
 • شکل ظاهری و زیبایی
  چشم‌نوازی چوب خام، فوق‌العاده است. زیبایی ذاتی این متریال، جلوه دل‌انگیزی به مبل می‌دهد. در صورتی که معیار اصلی شما زیبایی است، چوب خام یک گزینه مناسب برای شما می‌باشد. همانند مورد قبلی، یعنی استحکام و دوام، انواع مختلفی از چوب از لحاظ زیبایی نیز متفاوت‌اند. برای کابینت آشپزخانه مثلا، بلوط قرمز از بلوط سفید قوی‌تر است، اما معمولا بین این دو مورد بلوط سفید استفاه می‌شود، زیرا جلوه ظاهری بهتری دارد.
 • امکان شخصی سازی
  هنگامی که می‌خواهید برای مبلمان از چوب استفاده کنید، می‌تونید شکل، طرح و رنگ آن را طبق سلیقه‌تان شخصی‌سازی کنید.

معایب استفاده از چوب برای کابینت آشپزخانه

 • آسیب‌پذیری در برابر رطوبت
  هنگامی که روی چوب درخت فرآیندی انجام نشده است، چوب ضد آب است. این در حالی است که چوب‌هایی مانند بلوط قرمز می‌توانند تا حدی در برابر رطوبت مقاومت داشته باشند، اما بیش‌تر چوب‌ها آسیب‌پذیر هستند. این چوب‌ها هنگامی که در معرض رطوبت قرار می‌گیرند، دچار آسیب می‌شوند و به مرور زمان، کارایی و مقاومت خود را از دست می‌دهند.
 • ترک چوب و پیج و تاب آن
  چوب نسبت به تغییر دما واکنش می‌دهد و منبسط و منقبض می‌شود. هنگامی که چوب در معرض گرما و رطوبت قرار می‌گیرد، منبسط می‌شود و آسیب می‌بیند. در نتیجه، هنگامی که مبلمان و یا کابینت آشپزخانه شما در معرض تغییر دما و رطوبت قرار بگیرد، دچار پیچ و تاب شده و حتی ممکن است ترک بخورد. حتی به هنگام رنگ‌آمیزی، این ترک ها مشخص هستند و به چشم می‌آیند.
 • آسیب پذیر در برابر حشرات
  چوب خام نسبت به چوب مهندسی شده (MDF) در برابر حمله آفات و حشرات آسیب‌پذیرتر هستند و نیازمند مراقبت منظم و دوره‌ای می‌باشند.

در بخش اول این مقاله از افرنگ چوب، معایب و مزایای استفاده ازچوب خام به عنوان متریال را بررسی کردیم. در ادامه، برای مطالعه بخش دوم این مقاله اینجا کلیک کنید.