کابینت مدرن آشپزخانه
28
اردیبهشت

برنده رقابت بین MDF و چوب برای درهای کابینت آشپزخانه کیست؟ (بخش دوم)

در بخش اول این مقاله در رابطه با چوب و ویژگی های مثبت و منفی آن به عنوان یک متریال برای کابینت آشپزخانه صحبت شد. ویژگی هایی مانند استحکام، زیبایی و امکان شخصی سازی در سمت فاکتورهای مثبت و آسیب‌پذیر بودن در برابر رطوبت و حشرات و ترک‌ها و پیچ و تاب‌های چوب در سمت فاکتورهای منفی این متریال مطرح شد.
حال در ادامه این مقاله افرنگ چوب، به بررسی MDF  و ویژگی‌های آن می‌پردازیم. نخست نگاهی سریع به تعریف MDF می‌اندازیم و پس از آن به رقابت ام دی اف و چوب می‌پردازیم.

شیت MDF چیست؟

افرادی که تمایل دارند یک متریال ارزان‌تر، اما همچنین قوی را جایگزین چوب کنند، MDF می‌تواند نیاز آن‌ها را به خوبی برطرف سازد.

MDF یک نام کوتاه شده برای چوب مهندسی شده می‌باشد. نام کامل MDF، تخته فیبر با چگالی متوسط است. بعضی از افراد هنگامی که می‌خواهند ام دی اف را با چوب مقایسه کنند، ام دی اف را به چشم یک متریال ضعیف نگاه می‌کنند. اما همانطور که پیش‌تر در بخش اول مقاله قبلی بیان شد، چوب خا م و MDF هر دو ویژگی‌های مثبت و منفی دارند. پس باید متناسب با هر شرایطی، بهترین گزینه را انتخاب کرد. حال روشن است که در شرایط بسیاری MDF یک گزینه برتر نسبت به چوب است.

پیش از پرداختن به ویژگی های مثبت و منفی MDF، لازم است این نکته را بدانید که انواع مختلفی از چوب مهندسی شده وجود دارد. این موارد از لحاظ سایز، چگالی، نوع چسب، ضخامت، اندازه خرده چوب و رطوبت با یکدیگر تفاوت دارند. هر چه ورق MDF ضخیم‌تر و متراکم‌تر باشد، قیمت آن افزایش پیدا می‌کند.

چرا از بین متریال‌های موجود در بازار برای کابینت آشپزخانه، MDF را انتخاب کنیم؟کابینت بتنی کایزرهایم

یکی از کاربردهای MDF در خانه‌ها، ساخت درب‌های کابینت آشپزخانه می‌باشد. همچنین می‌توان MDF  را برای درب کابینت هایی با فریم چوب خام استفاده کرد. چندین دلیل برای انجام این کار وجود دارد.

  • ام دی اف پیچ و تاب نمی‌خورد. همانند چوب خام که با تغییرات دما و رطوبت دچار انبساط و انقباض می‌شود، MDF هم دچار این تغییرات می‌شود. اما برخلاف چوب خام، دچار تاب‌خوردگی نمی‌شود. دلیل این تفاوت نیز این است که صفحه ام دی اف به لطف ساختار یکپارچه خود، یکدست تغییر می‌کند. حتی اگر این تغییرات دما و رطوبت بسیار شدید باشد، هیچ نگرانی برای آسیب رسیدن به درهای کابینت باقی نمی‌ماند و خسارتی به آن‌ها وارد نمی‌شود.
  • امکان شخصی سازی آسان‌تری دارد. درب‌های کابینت آشپزخانه، مدل‌های متفاوتی دارد. به دلیل ساختار ورق‌های MDF، می توان عملیات برش‌کاری و سوراخکاری را روی آن انجام داد. بدون آن که باعث ایجاد آسیب و صدمه به ورق شود.
  • شماری از ورق‌های ام دی اف در برابر رطوبت و آب مقاوم‌ هستند. در صورتی که قصد دارید از MDF در محیط‌های مرطوب مانند حمام استفاده کنید، می‌توانید از مدل‌هایی از MDF استفاده کنید که متناسب با این کار ساخته شده اند.
  • ابعاد و اندازه هایی بزرگتر از چوب خام دارد. در صورتی که روی پروژه‌ای کار می‌کنید که لازم است یک ابعاد بزرگ و یک تکه داشته باشید، ورق MDF یک گزینه عالی برای شماست. حتی می‌توانید از ام دی اف با طرح چوب استفاده کنید. شما با یک تیر، دو نشان را می‌زنید و زیبایی کار را چند برابر می‌کنید. ما در افرنگ چوب به عنوان فروشنده رسمی MDF با طرح چوب نیز می‌توانیم شما را راهنمایی کنیم.
  • در نهایت، از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه‌تر از چوب است. اما همچنان بسیار قوی و محکم است و به دلیل قیمت مناسب‌تر، کیفیت خود را کاهش نداده است.

از MDF در چه محل‌هایی استفاده می‌شود؟

استفاده از ام دی اف برای کابینت آشپزخانه و محیط‌های مرطوب

آشپزخانه، یکی از متداول‌ترین مکان‌هایی است که از MDF استفاده می‌شود. عموما برای کابینت آشپزخانه از هر دو متریال چوب خام و ام دی اف در کنار هم استفاده می‌شود. اما تنها آشپزخانه بستر استفاده از MDF نیست. بهترین جایگزین چوب خام در حمام که رطوبت بالایی دارد، ام دی اف است. دلیل آن نیز واضح است، همان طور که بیان شد MDF در برابر تغییرات دمایی و رطوبت مقاوم است و آسیب نمی‌بیند. دقت کنید هنگامی که می‌خواهید برای محیط‌های مرطوب MDF خریداری کنید، ام دی اف مخصوص این کار را تهیه کنید. زیرا ورق‌های MDF معمولی در صورت مجاورت با آب و رطوبت آسیب می‌بینند.

ام دی اف ضد حریق

نوع دیگری از MDF، ام دی اف ضد حریق است که برای مقابله با آتش مقاوم‌سازی شده است.این متریال عموما در مناطق تجاری به کار می‌رود. البته از این نوع ام دی اف می توان در منزل، برای محیط‌هایی مثل آشپزخانه و اتاق خواب برای محافظت در برابر آتش‌سوزی استفاده کرد.

استفاده از ام دی اف بتنی برای مقاصد زیبایی

ام دی اف را می توان صرفا برای مقاصد زیبایی استفاده کرد. یک مثال خوب برای این مورد، ام دی اف بتنی کایزرهایم می‌باشد. امروزه متریال مورد استفاده برای دکورها نسبت به گذشته تغییر کرده است. در گذشته، صرفا چوب خام متریال پرکننده دکورها بود. اما امروزه طرح‌های بسیار زیباتر و متنوع‌تری مانند ام دی اف بتنی جایگزین آن شده است. سبک‌های مختلفی از MDF پاسخگوی نیازهای مختلفی از خانه می‌باشد. برای مثال می‌توان آن را در کابینت آشپزخانه، نشیمن، اتاق خواب، TV set و حمام استفاده کرد.

شلف‌ها و قفسه‌ها

بسترهای دیگری که ام دی اف در آن مصرف می‌شود، قفسه‌ها و شلف هاست. این موارد می تواند قفسه کابینت آشپزخانه، قفسه کتابخانه و یا قفسه دیواری باشد. دلیل استفاده از ام دی اف برای قفسه ها نیز سطح صاف و یکدست آن می‌باشد. اما دقت کنید که وسایل خیلی سنگین روی قفسه‌ها قرار ندهید. زیرا ممکن است پس از مدتی قفسه به سمت پایین آویزان شود. اگر هم لازم است تا اجسام سنگین وزن را روی MDF قرار دهید، تعداد پایه‌های MDF را افزایش دهید یا آن را تقویت کنید.

درب‌هایی از جنس MDF

در نهایت، یکی دیگر از کاربردهای MDF برای درب‌ها می باشد. درب‌های ساخته شده با ام دی اف، قابلیت شخصی سازی بیش‌تر، زیبایی بالاتر و دوام بالا دارند. به دلیل این مزایا، امروزه این متریال جایگزین درب‌های چوبی شده است و هر روز محبوب‌تر می‌شود.

بالاخره بین MDF و چوب خام کدام را انتخاب کنیم؟ هر دو متریال خوب هستند و نمی توان به طور کلی یک مورد را نسبت به دیگری برتری داد. ویژگی‌های مثبت و منفی هر دو متریال بیان شد و در هر موقعیت یکی از این دو مناسب‌تر بود. اما برای کابینت آشپزخانه بسیار توصیه می‌شود تا از MDF استفاده کنید. دلیل آن هم مزایای این متریال در این قسمت است.
در صورتی که در حال تغییر دکوراسیون پذیرایی و TV Set  خانه‌تان هستید و می‌خواهید آن را به روز کنید، استفاده از ام دی اف توصیه می‌شود. البته مواظب باشید با اجسام نوک تیز روی آن خش نیندازید.